Your PATh to understanding a Tokamak: producing energy with nuclear fusion

Η ομάδα μας, PATh, διοργανώνει το Your PATh to understanding a Tokamak: producing energy with nuclear fusion, ένα ημερήσιο workshop, το οποίο θα λάβει χώρα στις 17 Απριλίου 2024 και ώρα 16:00 με 20:00. Το workshop διοργανώνεται σε συνεργασία με την ομάδα του GOLEM Tokamak από το Τεχνικό Πανεπιστήμιο της Πράγας (CTU) και τον καθηγητή Vojtech Svoboda δίνοντας την ευκαιρία στους φοιτητές και τις φοιτήτριες του τμήματός μας να εξοικειωθούν με τη λειτουργία ενός  αντιδραστήρα πυρηνικής σύντηξης Tokamak, καθώς επίσης και να επεξεργαστούν δεδομένα από τον αντιδραστήρα GOLEM, ο οποίος λειτουργεί στην Τσεχία για διδακτικούς σκοπούς. To workshop αποτελεί μια εισαγωγή στη φυσική, την τεχνολογία, τη διάγνωση και τη λειτουργία ενός Tokamak. Το workshop θα ξεκινήσει με μια διαδικτυακή ομιλία στα αγγλικά, διάρκειας 100 λεπτών του καθηγητή Svoboda με σκοπό τη βασική θεωρητική κατάρτιση των φοιτητών και θα ακολουθήσει ένα πείραμα με τον Tokamak, διάρκειας, επίσης, 100 λεπτών και επεξεργασία και καταγραφή δεδομένων σε .cvs. Επισημαίνεται πως η γνώση της γλώσσας προγραμματισμού Python κρίνεται χρήσιμη. Ο κύριος Γεώργιος Παππάς, καθηγητής στο Τμήμα μας, θα καθοδηγεί του φοιτητές και τις φοιτήτριες διά ζώσης, κατά τη διάρκεια του workshop.  Μείνετε συντονισμένοι, για να μάθετε τον χώρο διεξαγωγής του workshop. Σας περιμένουμε όλους σε αυτή την ξεχωριστή εμπειρία!