About

Η ομάδα μας (PΑΤh) διοργανώνει το AfterPATh, ένα διήμερο συνέδριο Φυσικής, το οποίο θα λάβει χώρα στις 6 και 7 Απριλίου 2024 στο χώρο του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΚΕ.Δ.Ε.Α). Σκοπός του συνεδρίου είναι η ενημέρωση των φοιτητών/-τριών του Τμήματος Φυσικής αλλά και γενικότερα των φοιτητών/-τριών των τμημάτων της Σχολής Θετικών Επιστημών καθώς και της Πολυτεχνικής Σχολής για τα επαγγελματικά μονοπάτια που ανοίγονται μπροστά τους μετά την απόκτηση του πτυχίου τους. Επιστήμονες από όλους τους κλάδους της Φυσικής και εν γένει των Φυσικών Επιστημών θα πραγματοποιήσουν παρουσιάσεις και ομιλίες για ποικίλα θέματα των Φυσικών Επιστημών.

Επιπρόσθετα, ομιλητές, εκπρόσωποι εταιριών και σύμβουλοι επαγγελματικού προσανατολισμού θα παρουσιάσουν τις προοπτικές γεφύρωσης του χώρου του Πανεπιστημίου με τις σύγχρονες απαιτήσεις και ανάγκες της αγοράς εργασίας. Ταυτόχρονα, θα διεξαχθούν συζητήσεις στρογγυλής τραπέζης, προκειμένου οι ομιλητές να έλθουν σε επαφή με τους φοιτητές/-τριες μέσω ενός εποικοδομητικοί διαλόγου, έτσι ώστε να επιλύσουν τις απορίες τους διαφωτίζοντάς τους με την εμπειρία τους. Παράλληλα, κάποιοι από τους ομιλητές θα παρευρίσκονται σε πάγκους, έτσι ώστε οι φοιτητές/-τριες να έχουν τη δυνατότητα να επωφεληθούν από ένα πιο εξατομικευμένο και λεπτομερή διάλογο μαζί τους. Τέλος, θα λάβουν χώρα ψυχαγωγικές εκδηλώσεις, διαδραστικές δραστηριότητες, όπως quiz, καθώς και χρήσιμα workshops.